A FILMEK ALKOTÓIRÓL

Larry és Andy Wachowski (Az Animátrix producerei, a Második Reneszánsz, a Kölyök története és Az Osiris utolsó útja című részek írói.)

A Wachowski fivérek (Andy 35, Larry 37) Chicagóban születtek és nőttek fel, több mint 30 éve dolgoznak együtt. Pályájukat asztalosként kezdték, később különféle képregények számára írtak történeteket. Első forgatókönyvükből, a Carnivore-ból sohasem készült film. A másodikat Richard Donner beépítette Bérgyilkosok című filmjébe, melynek főszerepeit Sylvester Stallone, Antonio Banderas és Julianne Moore játszották. A harmadik forgatókönyvükből készült filmmel – Fülledtség - egyben rendezőként is bemutatkoztak. A testvérpár már utalást tett rá, hogy a Mátrix-trilógia után esetleg visszatérnek gyökereikhez, és egy képregényt próbálnak meg filmre vinni. Vagy mégsem?

Joel Silver (Producer)

Joel Silver eddigi filmjeinek bruttó bevétele megközelíti a 3 milliárd dollárt. Ezzel minden idők egyik legsikeresebb producerének számít. Filmjei közül eddig tizenháromnak a bevételei haladták meg a 100 millió dollárt.
Pályáját a Lawrence Gordon Productions-nél kezdte, ahol hamarosan a filmrészleg főnöke lett. Ebben a minőségében társ-producere volt Walter Hill A harcosok (The Warriors), 48 óra (48 HRS), Ha eljönnek a bomberek (Streets of Fire), Szórd a pénzt és fuss (Brewster’s Millions) című filmjeinek.
1985-ben a Kommandó (Commando) volt első független, már saját cége által készített filmje. Ebben a filmben Arnold Schwarzenegger egy John Matrix nevű szereplőt alakított. Ezután következett a Spiclik, sipirc! (Jumpin’ Jack Flash) és a Ragadozó (Predator).
Ezt követően két tévésorozat producere lett, ám közben sikerült megváltoztatnia az akkori akciófilmek arculatát a Halálos fegyver és a Drágán add az életed sorozatok segítségével, amelyeknek Richard Donner volt a társ-producere és egyben rendezője is.
Ezek mellett még a következő filmekre maradt ideje: Az utolsó cserkész (The Last Boy Scout), A pusztító (Demolition Man), A nagy ugrás (The Hudsucker Proxy), Rosszcsont beforr (Richie Rich), Mesék a kriptából – Démon lovag (Demon Knight), Bérgyilkosok (Assassins) – Andy és Larry Wachowski forgatókönyvéből, Vérbordély (Bordello of Blood), Összeesküvés-elmélet (Conspiracy Theory), Ház a Kísértet-hegyen (House on Haunted Hill), Öld meg Rómeót! (Romeo Must Die).

Michael Arias (Producer)

Filmes pályafutását speciális effektusok operatőreként kezdte. Olyan filmek készítésében vett részt, mint a A mélység titka (The Abyss) és az Emlékmás (Total Recall). Később programozóként, szoftverfejlesztőként, számítógépes rajzolóként vett részt a „The Ride”, A nagy ugrás (The Hudsucker Proxy), és a A vadon hercegnője (The Princess Mononoke) című produkciókban.

Hiroaki Takeuchi (Producer)

Takeuchi készítette az animációját a SEGA Virtual Fighter (1993), Shenmu(2001) és más videojátékainak. 2001-ben Clio-díjjal jutalmazták egyik reklámfilm animációjáért. Korábban a Wired magazin japán kiadását szerkesztette. Tanít is: Az animáció, és a médiatudományok népszerű előadója.

Eiko Tanaka

Miyazaki klasszikus alkotásainak a My Neighbor Totoro-nak (1988), és a Kiki’s Delivery Service-nek volt a producere, mielőtt megalapította saját stúdióját, a független Studio 4°C-t. Saját stúdiójával ő volt a producere az Otomo antológiának Memories (1996) címmel, valamint olyan játékfilmeknek, mint a Sprigan (1998), és a Princess Arete (2001). Ezek mellett számtalan rövid- és reklámfilmet készített.

Dane A. Davis

Az orvosok tízéves korában „zajos gyerekként” diagnosztizálták. Davis azóta is elektronikus hangszerekkel foglalkozik. A Kaliforniai Művészeti Intézet filmes szakán végzett, majd évekig rövidfilmekhez készített hangfelvételeket, mígnem rájött, hogy abból is meg tud élni, amihez ösztönös adottsága van. Saját cégével, a Danetracks Inc.-del, több mint hatvan játékfilmen dolgozott, hangmérnökként és hangeffektus-tervezőként. Munkásságát olyan filmek fémjelzik, mint a Fülledtség (Bound), a Boogie Nights, A kéz, amely a bölcsőt ringatja (The Hand That Rocks the Cradle), a Ház a Kísértet-hegyen (House on Haunted Hill), az Öld meg Rómeót! (Romeo Must Die), a Vörös bolygó (Red Planet), a Sebhelyek (Exit Wounds) és a Kardhal (Swordfish). A Mátrix-trilógia filmjeihez készült hanganyaggal, Davis azon kevés hangmérnök közé került, akik úttörő jellegű munkásságukkal új szintre emelték hivatásukat.

Don Davis

A Jurassic Park 3., a Mátrix, a Fülledtség és a Ház a Kísértet-hegyen című filmek zeneszerzőjének több mint 20 éves szakmai tapasztalata van. Nemcsak komponistaként jegyzik, hiszen olyan kasszasikerek teljes hangszerelése is az ő nevéhez fűződik, mint a Titanic, a Drágán add az életed (Die Hard) vagy a Toy Story. A teljes Mátrix-trilógiának, az Animátrix filmeknek, sőt a Mátrix videojátéknak is ő a zeneszerzője. Az Emmy-díjas komponista kilenc éves korában kezd trombitálni és zongorázni, tizenkét éves korától pedig zenét is szerez. Zeneelméletet és zeneszerzést tanult az UCLA-n. Egyetemi évei alatt egy szimfonikus zenekarban és egy jazz együttesben is trombitál, majd érdeklődése a filmzene felé fordul. 22 évesen már Joe Harnell zenéjét hangszereli a „The Incredible Hulk” című tévésorozat számára. Később sok sorozat számos epizódjának már ő a zeneszerzője is (Star Trek, The Next Generation, Tiny Toons, és a Beauty and the Beast című sorozat 64 részének).
Don Davis mindezidáig két Emmy-díjat és nyolc Emmy jelölést mondhat magáénak.

Jason Bentley

Az NPR rádióállomás Metropolis című techno- és jazzműsorának műsorvezetőjeként Bentley több mint tíz éve formálja a rajongók zenei ízlésvilágát. Többek között olyan bandák pályáját egyengette, mint a Portishead, a Groove Armada vagy a The Chemical Brothers.
Különleges tehetséggel képes egyberendezni a képek és a hangok világát. Reklám- és játékfilmek keresett zenei rendezője. Eddigi pályafutásának legkiugróbb sikere a Mátrix. A filmhez készült válogatás albumon (The Matrix: Music From the Motion Picture) többek között Marilyn Manson, a Prodigy, Rob Zombie, a Ministry, a Rage Against the Machine, Rammstein, és a Deftones hallhatók. Az albumot 1998-ban Grammy-díjra jelölték a legjobb válogatás kategóriában. Bentley az elsők között volt, akit a Wachowski testvérek „leigazoltak” a filmtrilógia második és harmadik részéhez, valamint az Animátrixhoz.



A RENDEZŐKRŐL

Mahiro Maeda (Második Reneszánsz 1-2. rész)

Legismertebb munkája a „Blue Submarine” (1998) hatrészes sorozata, amelyet ő tervezett és rendezett. Más jól ismert anime filmekben is dolgozott rajzolóként, figura tervezőként, de más munkakörökben is.

Yoshiaki Kawajiri (Program, Világrekord (ennek forgatókönyvírója))

Alapító tagja a Madhouse studiónak. Rendezőként ott készítette el első filmjét a Lensman-t (1984) Az anime rajongók körében a „Wicked City” (1987), „Ninja Scroll” (1993), és a „Vampire Hunter D: Bloodlust” (2000) című munkái a legnépszerűbbek, amelyeket ő írt és rendezett.

Takeshi Koike (Világrekord)

Rajzolóként, animációs tervezőként számos anime produkcióban működött közre: „Ninja Scroll” (1993), „Party 7” (2000). Rendezőként a „Trava” (2001) című munkával debütált, ami egy rövidfilm sorozat első fejezete.

Shiniciro Watanabe (Kölyök története, Detektív történet)

Nemrégiben készült el első rendezői munkája a Cowboy Bebop (2001), ami az azonos című tévésorozat alapján készült. (A filmsorozat is az ő munkája volt.) Társrendezője volt a tudományos-fantasztikus anime rajzfilmnek, a „Macross Plus”-nak (1994).

Koji Morimoto (Hiba a rendszerben)

A klasszikus anime antológia, a „Robot Carnival” (1987) alapozta meg hírnevét a műfaj rajongótábora körében. Animációs tervezőként jegyzi az anime világában mérföldkőnek számító „Akira” (1988) című rajzfilmet.
Alapító tagja a Studio 4°C rajzfilmes cégnek. Ez a vállalat készíti el az Otomo antológiát, (Memories) amelynek egyik részét Morimoto rendezte. Az ő nevéhez fűződik a ritkán látható „Noiseman Sound Insect” (1997) című rövidfilm is.

Peter Chung (Az emberi Mátrix (írója is))

Legismertebb alkotása a „Aeon Flux” (1991) című sorozat, amelynek Chung az írója, és rendezője is volt egy személyben. A sorozat eredetileg az MTV Liquid Television című show műsora számára készült. Más sorozatokban is közreműködött, méghozzá többféle munkaterületen is („Transformers”, Fecsegő tipegők (Rugrats), „Alexander”). Ezek mellett számos reklámfilm is fűződik a nevéhez.

Andy Jones (Az Osiris utolsó útja)

Jones korábban olyan szuperprodukciók animációs tervezőjeként, vezetőjeként dolgozott, mint a Godzilla, a Titanic és a Final Fantasy: A harc szelleme.


ANIME SZÓTÁR

Anime: Az animáció szó japán megfelelője. Japánnak hatalmas és virágzó rajzfilm ipara van, mely sokféle rajzfilmet készít, teljes cselekménnyel, felnőtteknek szóló témájút is.

Bushi: Eredetileg a sogunok szolgálatában álló katona, ugyanúgy, mint a szamurájok. Később bármilyen hivatásos katona elnevezése.

Bushido: Katonai szabályzat.

Chibi: Japán szó, jelentése: kicsi, fiatal.

Edo: Tokió történelmi neve.

Gaijin: Idegen. Valaki, akinek nincsenek japán felmenői.

Hentai: Szó szerint átalakulást, transzformációt jelent, de az anime világában egyfajta perverziót jelöl a szó. Japánban nagyon sok szigorúan felnőtteknek szóló anime film van.

Kappa: Hatalmas, rémisztő szörnyeteg. Szörnyszellem, aki a folyókban lakik, rizspálinkát iszik, uborkát eszik, és veszélyes az emberekre.

Katana: Görbe kard, ami Japán egyik szimbóluma.

Kawaii: Aranyos, édes. Mint a japán gyerek rajzfilmek figurái.

Ki: Szó szerint levegőt jelent, de egyben az életerő-energiát is.

Manga: Képregény. Sok képregényből lesz végül rajzfilm.

Mecha: Valami különleges, nagyon szuper technikai eszköz, vagy gép megnevezésére szolgáló szó. Leggyakrabban az óriás emberszerű tankok megnevezésére használják.

Otaku: Körülbelül rajongót jelent. A szónak enyhe lekicsinylő mellékzöngéje van. Olyanokra használják akik, semmi mást nem csinálnak azon túl, hogy anime rajongók. (Bár az anime rajongók megtiszteltetésnek veszik ezt a titulust.)

Ronin: Szabad katona, akinek nincs állandó ura, parancsnoka.

Sempai: Körülbelül főnököt jelent. Bármilyen szervezet, testület vezetőjét, irányítóját jelölik a szóval.

Tezuka Osamu: Számos anime és képregény kiagyalója. Például: AstroBoy, Kimba, a fehér oroszlán. A Magyarországon is megjelent Metropolisz készítője.

-vissza-